Karne Notu Hesaplama | Lityum.Net

Karne Notu Hesaplama

Her eğitim-öğretim döneminin sonlarına doğru öğrencileri karne telaşı alıyor. Öğrenciler karne ortalamasını, belge alıp alamayacağını merak etmekteler.

Hem ilköğretimde hemde lisede bir öğrencinin taktir belgesi alabilmesi için karne ortalamasının en az 85, teşekkür alabilmesi için ise en az 70 olması gerekmektedir. Yani belge hesaplaması yaparken 5′lik sisteme değil puanlı sistemi göz önünde bulunduracaksınız.

Karne Ortalama Notunun Hesaplanması

Karne notunuzu hesaplamak için gördüğünüz derslerden aldığınız puanları o dersin haftalık ders saatiyle çarpın. Tüm dersler için aynı işlemi yaptıktan sonra çıkan sonuçları toplayın. Daha sonra haftalık gördüğünüz toplam ders saatine bölün.

Not: Rehberlik vb. yazılısı olmayan ve ya karneye dahil olmayan dersleri haftalık toplam ders saatine dahil etmeyiniz.

Çıkan sonuç sizin karnenizin genel ortalamasıdır.

Lise Sınıf Geçme

Lisede Dil ve Anlatım dersi baraj dersidir. Bu ders 1 olursa ortalamanız geçmeye yetiyorsa bile Dil ve Anlatım’dan sorumlu geçersiniz.

Lise 1‘de öğrenci 2,50 ortalama tutturamazsa 3 zayıfa kadar sorumlu geçer. 2,50 ortalama tutturamaz 3 zayıftan fazla zayıfı varsa bu derslerden yükseltme sınavlarına kalır.

Lise 2‘de 2,50 ortalama tutturamaz ise 2 zayıfa kadar sorumlu geçer. 2,50 ortalama tutturamaz ve 2 zayıftan fazla zayıfı olursa yükseltme sınavlarına kalır.

Lise 3‘de 2,50 tutturamaz ise 2 zayıfa kadar sorumlu geçer. 2,50 tutturamaz ve 2 zayıfın üstünde zayıf gelirse ortalama yükseltme sınavlarına kalır. Lise 1′den 3 , Lise 2 ‘den 2 , yani toplam da 5 sorumlu dersle Lise 3′e kadar gelmişse 1 zayıf bile getirse 2,50 altında olunca sınavlara kalır.

Ortalama yükseltme sınavı için 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin 4 sınav hakkı vardır.

Yazar: admin

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar